Konfiguracja

Z Tradoro

Spis treści

Kreator wyglądu

Wygląd

Ustawienia wyglądu dzielą się na 3 działy:

 • Szata graficzna
 • Strona główna
 • Prezentacja produktów

Dzięki tym opcjom możesz ustawić wygląd sklepu korzystając z dostępnej bazy ponad 300 teł i 50 styli środka. Ustawianie wyglądu sklepu rozpocznij od wyboru szaty graficznej odpowiedniej do asortymentu znajdującego się w ofercie sklepu.


Tutorial


Wybór tła

Pierwszym krokiem personalizacji Twojego sklepu jest wybranie odpowiedniego Tła. Możesz skorzystać z dostępnej, po lewej stronie, bazy oferowanych przez system teł lub dodać własne.
Tła zostały dopasowane do odpowiednich kategorii tematycznych. Możesz przyśpieszyć wyszukiwanie używając rozwijanej listy kategorii. Aby wybrać tło dla swojego sklepu kliknij obrazek miniatury.

Własne tło

W panelu masz również możliwość dodania własnego, wcześniej przygotowanego tła. Aby to zrobić kliknij opcję Własne, a następnie Dodaj własne tło. Kliknij Przeglądaj i wybierz przygotowaną paczkę (skompresowaną do formatu ZIP) zawierający dwa pliki:

 • bg_unrepeated.jpg - niepowtarzalna część tła
 • bg_repeated.jpg - powtarzalna część tła.

Kliknij Dodaj. Od tej pory Twoje tło znajduje się na liście teł własnych. Aby go użyć w sklepie kliknij na miniaturę a następnie Zapisz ustawienia sklepu.

Plik ZIP z nowym tłem powinien składać się z elementów bg_unrepeated.jpg i bg_repeated.jpg (jak na zdjęciu).

Paczkę z przykładowym topem można pobrać korzystając z tego linka: przykładowa paczka topu.
Schemat wycinania w formacie psd (Adobe Photoshop) - plik spakowany zip'em - można pobrać korzystając z linka: schemat wycinania topu.

Uwaga
Pamiętaj o tym aby nie umieszczać w pliku ZIP żadnych folderów. Wielkość liter nazwy i rozszerzenia plików też ma znaczenie. Rozszerzenie nie może być napisane dużymi literami (.jpg a nie .JPG).

Wybór stylu

Po dokonaniu zmian przejdź do zakładki Styl i zobacz, który z dostępnych styli, najlepiej pasuje do wybranego przez Ciebie tła sklepu. Aby wybrać styl, kliknij w odpowiednią - znajdującą się po lewej stronie miniaturę - a odpowiedni szablon zostanie załadowany w oknie podglądu.

Własny styl

Możesz również dodać własny styl środka. Aby to zrobić, przejdź do opcji Własne, następnie kliknij w Zarządzaj stylami sklepu. Znajdziesz się na liście służącej do zarządzania stylami. Kliknij Dodaj styl, aby rozpocząć proces dodawania stylu. Za pomocą przycisku Przeglądaj, wgraj specjalnie wcześniej przygotowany plik w formacie ZIP i wpisz kod CSS. Aby zapisać wprowadzony styl, wybierz Dodaj styl.
Przykładowy styl można pobrać korzystając z linka: przykładowy styl, przykładowy plik CSS, przykładowy plik CSS modyfikujący wygląd aukcji.
Schematy wycinania w formacie psd (Adobe Photoshop) - pliki spakowany zip'em - można pobrać korzystając z linka: schematy wycinania stylu.
Spis elementów stylu środka jest dostępny pod linkiem spis elementów.

Logo i aniamacja

By dopełnić wprowadzania ustawień graficznych, przejdź do zakładki Logo. Możesz zrezygnować z posiadania logo w sklepie, dodać graficzne lub stworzyć tekstowe w edytorze, zamieszczonym w panelu. Dodanie logo graficznego wymaga wgrania obrazka znajdującego się na dysku Twojego komputera. Kliknij w opcję Wybierz obrazek, dodaj plik, który ma zostać zamieszczony na froncie sklepu. Możesz to zrobić wybierając z listy istniejące zdjęcie (jeżeli wcześniej zostało już wgrane) lub wybrać opcję Dodaj plik i za pomocą przycisku Przeglądaj wybierz rysunek z dysku komputera. Teraz wystarczy, że wybierzesz opcję Dodaj obrazek z listy, by ten pojawił się na Twojej witrynie. Wgrane do panelu grafiki, będą zawsze dostępne w sekcji Narzędzia, w zakładce Pliki.
Możesz dowolnie przestawiać logo i zmieniać jego wielkość. Aby przestawić logo, przeciągnij je w dowolnie wybrane miejsce. Zmiana wielkości może odbywać się poprzez złapanie rogu logo. Pamiętaj, by podczas zmiany rozmiarów obrazka, przytrzymywać klawisz Shift, aby zachować jego proporcje.
Ustawienia wyglądu pozwalają na dodanie do Twojego sklepu okazjonalnych animacji. Oznacz wybraną przez Ciebie animację lub dodaj własną i kliknij Zapisz.

Uwaga
Dodawana własna animacja musi być zapisana w formacie swf.

Strona główna

W sekcji Strona główna możesz skonfigurować widgety. Pracę rozpocznij od kliknięcia w opcję Dodaj widget. Wyświetli się panel z dostępnymi widgetami tj. prezentacja produktów, podstrony, newsletter, czy sonda.
Jeśli chcemy np. zaprezentować nasze produkty na stronie głównej sklepu wybieramy widget prezentacja produktów. W nowym oknie są dostępne trzy zakładki: Ogólne, Treść i Animacje. W zakładce Ogólne można ustawić wygląd playera. W środkowej zakładce możemy zdefiniować jakie produkty będą w nim wyświetlane, ich układ, oraz jaki rodzaj opisu ma się pojawić. Po prawej stronie tej zakładki znajduje się opcja źródło danych, z której przy pomocy rozwijanej listy możemy ustawić skąd będą pobierane produkty. Pamiętajmy, że jak wybierzemy np. nowości to musimy wcześniej w panelu Produkty > Lista produktów ustawić, które produkty mają być ustawione jako nowość. Podczas wprowadzaniu zmian, Player poniżej będzie na bieżąco aktualizował swój wygląd.
W ostatniej zakładce możemy ustawić animacje, czyli przewijania produktów, oraz efekt animacji. Po kliknięciu Wstaw widget, możemy po przez przeciągnięcie i upuszczenie, ustawić go w miejscu w którym ma się on docelowo znajdować, a po najechaniu na niego skorzystać z prostego menu, które pozwala na zmianę jego rozmiaru, ponowną edycje lub usunięcie. Żeby zmiany zostały wprowadzone na stronę główną naszego sklepu, klikamy Zapisz.

Kolejnym krokiem jest ustawienie podstron, które wyświetlą się na stronie Twojego sklepu na głównej belce. Przejdź do zakładki Podstrony i kliknij w opcję Dostosuj. Na wyświetlonej liście zobaczysz standardowo dodane w systemie podstrony, które możesz od razu aktywować poprzez oznaczenie ich w boksie po lewej. Strzałkami ustawisz również ich kolejność na belce. Możesz również zmieniać kolejność podstron na samej belce. Wystarczy, że złapiesz sekcję, którą chcesz przenieść. Przeciągnij ją, a następnie puść w miejscu, w którym chcesz ją docelowo umieścić. Dodawanie nowych podstron oraz edycja już istniejących odbywa się poprzez wejście w menu administracyjnym > sekcja narzędzia > podstrony.

Uwaga
Pamiętaj, by po każdej edycji podstron przejść do kreatora wyglądu i w sekcji strona główna > podstrony, ponownie włączyć podstronę w swoim sklepie.

Prezentacja produktów

Prezentacja produktów

W sekcji Konfiguracja, opcja wygląd pozwala na ustawienie prezentacji produktów w sklepie.
Dzięki udostępnionym opcjom, samodzielnie przystosujesz wyświetlanie asortymentu Twojego sklepu do własnych potrzeb. W panelu ogólnym możesz zdecydować m.in. czy przy cenie produktu będzie widoczny stan magazynowy, jaka będzie widoczna cenna (netto czy brutto), oraz informacja czy cenna zawiera Vat.
W zakładce lista produktów wybierzesz układ w jakim mają się wyświetlać przedmioty na stronach, oraz określisz sposób wyświetlania informacji na ich temat. Widok produktu dadze Ci możliwość zmiany domyślnych nazw dla galerii i etykiety zakładki z produktami, oraz zdecydować czy ma być wyświetlana waga.

Ustawienia

Ustawienia

Ustawienia podstawowe to dział poświęcony w całości niezbędnym do wprowadzenia informacjom, które pozwolą na prawidłowe prezentowanie sklepu Twoim Klientom.
W części ogólnych ustawień znajdziesz możliwość edycji danych sklepu, ustawienia kontroli wieku (jeżeli sprzedawany przez Ciebie asortyment tego wymaga), lub chwilowego jego wyłączenia w przypadku kiedy będziesz dokonywał prac, których efektem mogą być zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu sprzedaży i obsługi Klienta.
Będziesz również mógł wprowadzić zmiany dotyczące głównej adresacji sklepu i sposobu wysyłania poczty. Do wyboru będziesz miał ustawieni parametru system,poczta sklep, poczta smtp .

W dziale katalog produktów, w zakładce ceny możesz ustawić kierunek przeliczania cen w sklepie przy zapisie tzn. jak będzie przeliczana cenna: Netto do Brutto czy Brutto do Netto. Masz też możliwość ustawienia [[Polityka_cenowa_sklepu|polityki cenowej], czyli w jaki sposób będzie obliczana cenna widoczna na stronie sklepu.
Ponad to katalog produktów umożliwi Ci wprowadzenie domyślnych ustawień dla stanu magazynowego i dostępności produktów w sklepie. Będą to informacje, które wyświetlą się jako podpowiedź dla Ciebie podczas wprowadzania np. nowego produktu do sklepu. Możesz również w zakładce kategorie wybrać czy chcesz włączyć multikategorie. A w komponentach możesz włączyć takie elementy jak odmiany produktów, komentarze i oceny produktów.

Zakładka sprzedaż pozwoli Ci na ustawienie parametrów dotyczących realizacji sprzedaży w Twoim sklepie. Będziesz mógł w pełni samodzielnie określić następujące po sobie etapy zakupu, ustawień koszyka oraz realizacji zamówienia.
Dział poświęcony marketingowi umożliwi Ci określenie niezbędnych informacji pozwalających na wysyłanie masowych wysyłek reklamujących wystawiane produkty, lub informujących o nowych wydarzeniach mających miejsce w Twoim sklepie.

Administratorzy

Dodawanie administratora

Lista użytkowników posiadających dostęp do panelu administracyjnego sklepu. Możesz dodać osoby upoważnione do wprowadzania zmian i określić ich uprawnienia.

Dostawa

Dostawa

Sposoby dostawy możesz wybrać z gotowej listy dostawców, obsługujących zamówienia Twojego sklepu (np. Poczta Polska, DHL, UPC) lub dodać własne.
Jeżeli chcesz aktywować w swoim sklepie dostawcę znajdującego się na liście, kliknij w opcję Aktywacji, znajdującą się po lewej stronie. Jeżeli chcesz zmienić kolejność wyświetlania sposobów dostawy, możesz użyć strzałek i dowolnie zmieniać ustawienia. Po wybraniu odpowiadających Ci opcji, możesz dokonać ich edycji tak, by dostosować je do własnych preferencji.
Kliknij w bocznym menu Opcje, a następnie wybierz Edycja. W zakładce Ustawienia określ czy dostawa ma być widoczna w sklepie oraz czy ma być pozycją drukowaną na fakturze. Jeżeli tak, nie zapomnij o wpisaniu opisu, jaki ma się na fakturze pojawiać. Ustal wartość podatku, orientacyjny czas dostawy oraz maksymalną wagę.
W zakładce Płatności ustawisz sposoby płatności, które zaoferujesz klientom swojego sklepu. Edycji form płatności dokonasz włączając główne menu panelu w sekcji konfiguracja > płatności.
Koszty wysyłki możesz ustawić w zależności od ilości, wagi i wartości złożonego zamówienia. Możesz również ustalić stałą kwotę dla wszystkich zamówień. Cenniki możesz odnaleźć na stronach firmowych poszczególnych dostawców. Ceny przesyłek będą automatycznie obliczane dla klienta w jego koszyku i sumować z jego zamówieniem. Aby potwierdzić wprowadzone zmiany, kliknij w opcję Zapisz.
Na ogólnej liście znajduje się kilka wprowadzonych opcji dostaw, ale możesz również dodać inne, alternatywne opcje wysyłki. Aby dodać nowego dostawcę, kliknij w przycisk Dodaj dostawę. Wpisz nazwę i kliknij Dodaj. Zostaniesz przeniesiony do listy ustawień, którą wypełniałeś dokonując wcześniejszej edycji formy dostawy.

Płatności

Płatności

Masz możliwość wyboru systemu, który będzie obsługiwał płatności Twoich zamówień. Do wyboru masz:

 • płatność gotówką
 • za pobraniem
 • przelew bankowy
 • przekaz pocztowy
 • Dotpay.pl
 • Płatności24.pl
 • Platnosci.pl
 • eCard
 • PolCard

Aby płatności elektroniczne działały w Twoim sklepie, musisz samodzielnie nawiązać współpracę z usługodawcą, a po otrzymaniu niezbędnych danych, skonfigurować sposób płatności.
Żeby tego dokonać, wybierz w bocznym menu opcję Edycja. Uzupełnij opisy. Pamiętaj o zaznaczeniu minimalnej i maksymalnej kwoty obsługi płatności. Kliknij Zapisz, aby zatwierdzić wprowadzone zmiany. Po powrocie na listę aktywuj wybrane przez siebie płatności klikając w odpowiednie pola w kolumnie Aktywny.

Waluty

System umożliwia ustawianie cen towarów w różnych walutach. Podstawową jest PLN. Możesz również dodać cenę w EURO, USD i GBP. Nie musisz stale aktualizować kursu walut – system zrobi to za Ciebie przez serwis WebServicesx.net.
Aby dodać nową walutę, kliknij w opcję Dodaj walutę i wybierz z rozwijalnej listy tą, którą chcesz dodać w swoim sklepie. Zaznacz czy waluta ma być aktywna.Uzupełnij informacje dotyczące przelicznika oraz course modyfikator.
Zapisz wprowadzone zmiany za pomocą przycisku Dodaj.

Konta bankowe

Możesz dodać numer jednego lub kilku kont bankowych, które będą widoczne dla klientów realizujących zamówienia w Twoim sklepie.
Wprowadzenie nowego konta bankowego odbywa się poprzez kliknięcie w opcję Dodaj konto. Uzupełnij wymagane dane, zaznacz czy konto ma być używane w sklepie, a następnie kliknij Dodaj, aby zapisać wprowadzone informacje w systemie. W każdej chwili możesz wyłączyć podany numer konta poprzez kliknięcie w przycisk znajdujący się w polu Aktywne.

Oddziały

Jeśli, oprócz adresu głównego, posiadasz dodatkowe odziały stacjonarne, dopisz je w tej sekcji. Będą widoczne dla klienta w koszyku zakupów, po dokonaniu transakcji i po wyborze opcji Odbiór osobisty zakupionego przedmiotu.

Wprowadzenie nowego oddziału odbywa się poprzez kliknięcie w opcję Dodaj nowy oddział. Uzupełnij wymagane dane, zaznacz czy oddział ma być widoczny w sklepie, a następnie kliknij Dodaj, aby zapisać wprowadzone informacje w systemie.

Parametry druków

W tym miejscu zaznacz informacje, które będą widniały na drukowanych przez Ciebie dokumentach oraz fakturach VAT, wystawianych przez system Tradoro.

Szablony e-mail

Potwierdzenie zamówienia dla Sprzedawcy – daje możliwość edycji i zmiany standardowej treści wiadomości e-mail, przesyłanej do Ciebie po złożeniu zamówienia przez kupującego.
Pamiętaj, aby nie usuwać treści znajdującej się w nawiasach, to kody, które wstawiają wartość przypisaną do konkretnego zamówienia.

Statusy zamówień

W tym miejscu możesz zaznaczyć, które wiadomości o zmianach statusów zamówień będą wysyłane do klienta.
Status będzie aktywny, jeśli ustawisz wartość Automatyczny e-mail na opcję TAK.Jeśli zmienisz status zamówienia w sekcji Zamówienia > lista zamówień, spowoduje to automatyczne powiadomienie klienta na jego e-mail o etapach realizacji transakcji.
Tu możesz również edytować i zmieniać treści wszystkich powiadomień.

Tradoro - strona główna
Pliki do pobrania
Kanał YouTube